HELSINGIN YHTEISJÄRJESTÖ JHL ry:n PÄÄ- JA VARAPÄÄLUOTTAMUSMIEHET 1.4.2020 - 31.12.2023

SOSIAALI JA TERVEYSTOIMIALA

PLM Jaana Syrjänen
PL 10718
00099 Helsingin kaupunki 
09 310 66907 / 040 334 7170
jaana.syrjanen@hel.fi

PLM Kai Suutari
PL 10718
00099 Helsingin kaupunki 
09 310 76528 / 050 386 0030
kai.suutari@hel.fi

 

 

VPLM Ari Uusimäki
ari.uusimaki@hel.fi

 

VPLM Niina Pahtela
PL 8547
00099 Helsingin kaupunki 
050 599 2884
niina.pahtela@hel.fi

KASVATUKSEN JA KOULUTUKSEN TOIMIALA / VARHAISKASVATUS

PLM Jaana Kesänen
PL 51300   
00099 Helsingin kaupunki   
09-310 32835 / 040 354 8695
jaana.kesanen@hel.fi   

VPLM Niina Varis
PL  51300
00099 Helsingin kaupunki 
p. 09 310 43923 / 040 336 0476
niina.varis@hel.fi

KASVATUKSEN JA KOULUTUKSEN TOIMIALA / PERUSOPETUS / AMMATILLINEN KOULUTUS, TYÖVÄENOPISTO, LUKIO, RUOTSINKIELINEN VARHAISKASVATUS, PERUSOPETUS, LUKIO, ARBIS, HALLINTO

PLM Tiina Illman
PL 3112
00099 Helsingin kaupunki
09-310 88312
040 761 5571
tiina.illman@hel.fi

VPLM Pekka Karppinen
pekka.karppinen@hel.fi

KULTTUURI JA VAPAA-AJAN TOIMIALA / TOIMIALUE 1: TTES, LIIKUNTA JA KIRJASTO

PLM Raija Sneck-Lehto
PL 4800
00099 Helsingin kaupunki
09-310 87814
050 341 6688
raija.sneck-lehto@hel.fi

VPLM Sami Hyvönen
sami.hyvonen@hel.fi

KULTTUURI JA VAPAA-AJAN TOIMIALA / TOIMIALUE 2: NUORISO, HALLINTO JA KULTTUURI

PLM Timo Lautaniemi
PL 4800
00099 Helsingin kaupunki 
09-310 89140
050 559 1710
timo.lautaniemi@hel.fi

VPLM Riikka Valkonen
PL 64404
00099 Helsingin kaupunki 
09-310 78776
040 1781 338
riikka.valkonen@hel.fi

KAUPUNKIYMPÄRISTÖN TOIMIALA / PELASTUSLAITOS

PLM Jari Mustikkaniemi   
PL 112    
00099 Helsingin kaupunki
09 310 31138  
040 334 0467
jari.t.mustikkaniemi@hel.fi 

VPLM Auli Niskanen     
PL 58231 
00099 Helsingin kaupunki
09 310 32301   
040 160 8906  
auli.niskanen@hel.fi

KESKUSHALLINTO (KAUPUNGINKANSLIA / TARKASTUSVIRASTO / TALOUSHALLINTOPALVELULIIKELAITOS / TYÖTERVEYS HELSINKI)

PLM Kirsi Massinen
Kaupunginkanslia
PL 26
00099 Helsingin kaupunki
09 310 36348 
09 310 74412 / 050 592 5583 
kirsi.massinen@hel.fi   

VPLM Minna Vinni
PL 700
00099 Helsingin kaupunki
09 310 31544
040 526 7737
minna.vinni@hel.fi

PALVELUKESKUS HELSINKI

PLM Eija Paananen
PL 9530  
00099 Helsingin kaupunki
09 310 86466   / 050 4013884  
eija.paananen@hel.fi    

VPLM Kati Harju
PL 9530
00099 Helsingin kaupunki 
09 310 27038 / 040 138 9184
kati.harju@hel.fi

HELSINGIN KAUPUNGIN LIIKENNELAITOS (HKL) / TOIMIALUE KVTES JA TS

PLM Simo-Pekka Hirvonen 
PL   
00099 Helsingin kaupunki
09 310 28445
pekka.hirvonen@hel.fi    

VPLM Pertti Myller
PL 
00099 Helsingin kaupunki

pertti.ak.myller@hel.fi

HELSINGIN KAUPUNGIN LIIKENNELAITOS (HKL) / TOIMIALUE TTES

PLM Pasi Laakkonen
PL 1400
00099 Helsingin kaupunki
09-310 35915
0401271090
pasi.laakkonen@hel.fi   

VPLM Petri Halmeoja
petri.halmeoja@hel.fi

RAKENTAMISPALVELULIIKELAITOS (STARA) / TOIMIALUE 1: KAUPUNKITEKNIIKKA (KTY / KTR) TTES

PLM Jouni Kolunkulma
PL 1630
00099 Helsingin kaupunki 

09 310 39583 / 050 532 0545

jouni.kolunkulma@hel.fi

VPLM Kirsi Aho
PL 1562
00099 Helsingin kaupunki
09 310 70715 / 050 410 1061

 kirsi.aho@hel.fi

RAKENTAMISPALVELULIIKELAITOS (STARA) / TOIMIALUE 2: (RAT / YHO / LOG) TTES

PLM Tiia Sirén
PL 1630
00099 Helsingin kaupunki
09 310 29103
040 642 8882
tiia.siren@hel.fi

VPLM Tom Hallikainen
PL 1640
00099 Helsingin kaupunki
09 310 36813
040 752 0577
tom.hallikainen@hel.fi

HELSINGIN YHTEISJÄRJESTÖ RY:N YHTIÖIDEN PÄÄLUOTTAMUSMIEHET

PALMIA OY

PLM Tarja Pietilä

050 3886538
tarja.pietila@palmia.fi

VPLM Kim Lesch 
PL 9500
00099 Helsingin kaupunki
09 310 27225 / 050 560 7128
kim.lesch@palmia.fi 

HELSINGIN SATAMA OY

HELEN OY

PLM Rainer Åhlberg
Parrukatu 1-3
00090 HELEN
040 3341982
rainer.ahlberg@helen.fi

KIINTEISTÖYHTIÖT

PLM Kari Lindqvist
040 5414830 
kari.lindqvist@hekaoy.fi